Каталог нишке периодике: 1888-2004

Марија Чупић

Поводом јубилеја 125 година постојања Народне Библиотеке „Стеван Сремац” у Нишу, Одељење завичајних и посебних фондова израдило је штампани каталог нишке периодике, који обухвата период од 1888. до 2004. године. Каталог представља попис наслова серијских публикација и детаљан библиографски опис 451 библиографске јединице периодике, која се чува у завичајном фонду. Иза библиографског описа следе развијене напомене, које се односе на промене настале у току излажења публикације. Дакле, промене наслова, поднаслова, промене уредника, издавача, штампара, као и напомене о прекидима у току излажења. Међународни стандардни серијски број ISSN (уколико стоји на публикацији) дат је на крају библиографског описа.
Каталог је рађен по ISBD (���S) стандарду и делимично по новом ISBD (CR) стандарду, с обзиром на то да има неколико публикација које се појављују и у штампаној форми и као CD ROM издање. Каталог је рађен de visu. Прегледано је свако годиште, свака свеска, тако да су паралелно рађене и ревизија и редакција постојећег лисног каталога. Сваки запис садржи и УДК број, који означава смештај публикације у фонду, као и залихе годишта која се налазе у фонду. Наслови су сређени азбучно и исписани језиком публикације, а каталог прате и стручни регистар и регистар уредника. Насловна страна сваке публикације је скенирана, а посебан визуелни ефекат каталогу даје графичко решење корица, чиме, између осталог, привлачи пажњу оних којима сами записи не значе много, јер је ово, заправо, стручна публикација.
Каталошко-библиографску обраду су радили библиотекари Одељења завичајних и посебних фондова Народне библиотеке „Стеван Сремац” Марија Чупић и Ивана Петковић и виши књижничар Снежана Пешић, те је каталог производ тимског рада и представља коауторско дело. Све библиографске јединице имају свој ID – идентификациони број, ознаку у НИБИСУ, електронској бази података, која се користи у библиотеци. Стручну помоћ пружиле су Слободанка Комненић, начелник Одељења серијских публикација НБС, редактор и рецензент Каталога и Марјана Стефановић, виши библиотекар Народне библиотеке „Стеван Сремац”.
Поред значаја који каталог има за стручну јавност, несумњив је и његов значај за локалну заједницу, јер чува од заборава све оно што су генерације деценијама стварале и што представља оставштину за будућност. Многи часописи и новине, за које се поуздано зна да су излазили у Нишу, страдале су у ратовима и поплавама, недаћама у прошлости, а и данас су у приличној мери угрожене због неадекватног смештаја. Сваки наслов, па макар и шапирографисани билтен, пилот-број неког листа, школски извештај, и сл. представља драгоцен библиографски извор. Професионала савест налаже и библиотекарима из других средина да уносом у локалне информационе базе допринесу допуни ретроспективних и текућих библиографија. То је најмање што библиотекари могу да учине за очување идентитета сопствене културне баштине и националне културе уопште.