Ерве Де, Бор – меланхолија среће

У оквиру пројекта Алтернативна урбанизација у Бору очима других, фотограф Ерве Де учествује са концептом Бор – меланхолија среће. Као илустрација и прилог уз текст, налази се линк ка слајду Индустријски блуз, Ерве Деа.

Бор – меланхолија среће

Фото-есеј који реализујем у Бору од 2003 изабран је за учешће у програму Алтернативна урбанизација.

Француски културни центар могао би да интервенише у овом пројекту интеркултурног дијалога као продуцент изложбе која би била приказана у Бору и другим градовима бивше Југославије.

Ова би изложба могла бити праћена конференцијом коју би организовао Балкански гласник (le Courrier des Balkans), франкофони балкански портал који води Жан-Арно Дерен, историчар и новинар.

Изложба

одломци изложбе су у анексу

Бор, меланхолија среће

– изложба Ервеа Деа

Ово је историја једног српског индустријског града у опадању, фото-есеј, колекција разгледница, фотограма извучених из филма „Човек није тица“ Душана Макавејева, као и различитих визуелних елемената града Бора.

Сценографија – 30 принтова 40*50 цм, 10 принтова 70*60 цм, колажи настали на основу збирке, аудио мизансцен

Рецензија

С обзиром на свој латински префикс транс – преко – транзиција обележава пролаз или прелаз из једног стања у друго. Та промена може бити брза, сурова, узбудљива.За Ерве Деа она је пре свега жалосна и обележена горчином јер пролази кроз Историју не настају без ресантимана и горчине, а без сумње, што је најгоре, ни без меланхолије. Управо тиме се он највише бави. Емил Сиоран је и сам уочио то осећање у време несигурности када је у „Силогизмима горчине“  забележио: „Надати се значи противуречити будућности.“ Баш ту је сва снага рада који Ерве Де остварује током многих година кад се налази на местима прелаза Историје, када се налази тамо где је време у неизвесности.

Фотограф је од 1992, када је завршио студије историје и обуку у стручној школи.

Ерве Де је посвећен фото-есејима који разоткривају ефекте социјалне и економске транзиције у земљама Источне и Југоисточне Европе. У Француској, он спроводи фотографско истраживање идентитета локалитета на маргинама градова, као и идентитета младих током њиховог преласка на активан живот.

Од 1992. до 1995, био је хонорарни фотограф и радио је црно-беле фотографије за агенцију Сирик, објављујући у француској штампи.

1995. сарађивао је са Комитетом за медицинску помоћ и тада започиње рад везан за „друштвену кризу на Истоку“ који ће завршити 2001. путујућом  изложбом по местима која је сликао (Украјна, Албанија, Молдавија)

Од 2000. до 2002. радио је са Жан-Арноом Дереном, новинарем и историчарем, за једну серију чланака за штампу у Француској, Швајцарској и Белгији, а везану за послератно стање на Балкану и учествовао је у реализацији Балканског гласника, балканског франкофоног портала.

Од 2002. до 2008. члан је удружења le bar Floréal.photographie и ради са локалним удружењима (Conseil Régional d’île de France, Conseil Général de l’Oise, Conseil Général de Seine-Saint-Denis) на културним пројектима и на маркетиншким кампањама.

2005. је излагао у Европском дому фотографије, у оквиру колективне изложбе посвећене двадесетогодишњици удружења, са радом везаним за један српски индустријски град, под називом „Бор-транзиција“. У току 2005. реализовао је рад о транзицији на Косову са Жан-Лик Кормијером. „Резолуција 1244“ изложена је јуна 2006. у Граду Наука и Индустрије у Паризу.

Током 2003. са Паблом Фернандезом и уз подршку Центра за културну делатност при Министарству спољних послова Швајцарске, води пројекат путујућих изложби и атељеа са ромским заједницама са Балкана.

Последње изложбе и организације фото-атељеа

2009

Горка транзиција, изложба у медијатеци у Аркеју

Папир Машина, колективна изложба у Галерији Камчатка у Паризу

Организација фото-атељеа Балканског гласника у Новом Пазару, у Србији

Наши драги суседи, изложба у Културном центру У Младеновцу, Србија (уз подршку Француског културног центра и швајцарске амбасаде у Србији)

2008

Месец фотографије – изложба Горка транзиција, или била једна земља, Галерија Камчатка, Париз (уз подршку лабораторије Процес и Балканског гласника)

2007

Мртво доба, изложба у галерији Театра Форум, Женева, Швајцарска

Бор, изложба у Дому уметности и комуникације у Саломину

MDV Projektорганизација фото-атељеа и изложбе у медијатеци Мурска Собота, Словенија (уз подршку Француског културног центра и швајцарске амбасаде у Словенији)

2006

Резолуција 1244, изложба са Жан-Лик Кормијеом, Међународни салон мировних иницијатива, Град наука и индустрије, Париз (уз подршку Caritas France)

2005

Шта радимо заједно?, колективна изложба у Европском дому фотографије, Париз

Шта радимо заједно? – пројекат у оквиту мађународног фестивала фото-журнализма Виза за слику у Перпињану.

Музика ветра, уздах људи, галерија при Народном универзитету у Врању, Србија (уз подршку Француског културног центра и швајцарске амбасаде у Србији)

2007-2009

Репортаже са градилишта у вези са изградњом једног постројења за пречишћавање за SIAAP (Удружење за санирање париске агломерације)

2007

Рагби на Ил д Франсу.

Природни паркови региона се излажу

Изложбе и кампање за Регионални савет Ил д Франса.

2006-2008

Фотографије за маркетиншку кампању за Регионални савет Ил д Франса.

2006

Маркетишка кампања за образовне институције за веће Сен-Сен-Дени..

2005

Летовање, изложба о летовалиштима за CE de la SNCF.

2004-2007

Репортаже за магазин 60 за веће Оиза.

2004-2005

.Ла Сен-Сен-Дени, то смо ми!, Маркетиншка кампања за општину Сен-Сен-Дени.

2003

Фотографски рад за Центар за изучавање и документацију у Сикру

Гестови, репортажа за Ортофонијски и педагогошки експериментални центар.

2002

Уметности у школи, за Министарство образовања


Превод са француског

Виолета Стојменовић

ttp://photorama.bsides.fr/bor/