Нови двоброј Бележнице

ПОВОДОМ ДВАДЕСЕТОГОДИШЊИЦЕ БЕЛЕЖНИЦЕ

Године 1999. Народна библиотека Бор почела је да издаје Бележницу као информативно, едукативно и средство комуникације са корисницима, локалним заједницама, колегама широм Србије и другим заинтересованим лицима. Циљ листа био је да се широј јавности представе сталне и периодичне активности, стручни рад и интереси/интересовања Народне библиотеке Бор, те да се потенцијална публика, а најпре чланови библиотеке, информишу о набавци, актуелним библиотечко-информационим услугама и културно-едукативним програмима.
Лист је покренут на 130. годишњицу оснивања читаонице у селу Злоту, прве читаонице на подручју завичајности Народне библиотеке Бор и прве сеоске читаонице у Србији, која се поклопила са 90. годишњицом Социјалистичке читаонице коју су, такође у Злоту, основали учитељ Милан Поповић и рудар–социјалиста, истакнути члан радничког покрета Петар Радовановић. С обзиром на то да се први број новооснованог гласила припремао у току бомбардовања Србије, покретање листа имало је, макар за раднике библиотеке, чланове редакције и ауторе прилога, сем информативно-комуникативног и комеморативног, и политичко значење, представљајући
се као чин пркоса и отпора културе политици односно агресији и деструкцији. За објављивање текстова у Бележници убрзо су се заинтересовале и колеге из библиотека којима је Народне библиотека Бор матична, а затим и други, тако да се круг сталних и повремених стручних и других сарадника листа, а самим тим и његов тематски опсег, значајно проширио. Од двоброја 20–21 (2009) Бележница, због обима и природе радова објављиваних у њој, постаје часопис. Због тога је од бр. 22 у потпуности редизајнирана: уместо „бележничког“ А4 формата и
грубог, рециклираног папира, од 2010. Бележница се штампа на кунстдруку, са таблама у боји као граничницима између рубрика. Нови формат је квадратни: 20 х 20 cm.
Прва четири броја Бележнице уредила је Јелица Живковић, тадашњи руководилац Матичне службе Народне библиотеке Бор. Бројеве 5, 6 и 7 уредио је библиотекар Горан Миленковић, док је од бр. 8, закључно са бр. 27 главна и одговорна уредница Бележнице Ана Јанковић, руководилац Одељења за набавку и обраду библиотечке грађе.

У овом двоброју можете прочитати и осврте претходних уредника на дводеценијску историју Бележнице. И штампано и онлајн издање бр. 37-38 бесплатно су доступни свим заинтересованим читаоцима.

Фотографије на корицама и таблама овог двоброја Бележнице дело су Стефана Ђорђевића, документарног фотографа, редитеља и сниматеља из Бора.